Mozilla tugifoorum

Firefoxi, Thunderbirdi ja teiste Mozilla toodete kasutajatele
Tänane kuupäev 19. Mär 2024 12:43

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]




Tee uus teema Vasta teemale  [ 26 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: 17. Mai 2010 12:36 
Eemal

Liitunud: 13. Mai 2010 13:06
Postitusi: 11
sander85 kirjutas:
probleemi avastamine ei ole lihtne, aga mozillale peaks see järsku imelihtne olema, eriti olukorras, kus ntx see esineb ainult postimees.ee lehel ja pole üldse 100% kindel, et postimees ei kasuta mingit sellist moodust, mis konflikti tekitab? ehk siis mozilla peaks läbi testima kõik laiendused ka miljonite veebidega? :roll:


Ei ütle ega arva, et see peaks imelihtne olema. Samas on loogiline, et tavakasutajal on see veelgi keerulisem ja komplitseeritum kui IT spetsialistidel, kes arendajad peaksid ju olema. Tavakasutaja ei taha jännata rakenduste arendamisega, mis peaksid juba töötama.
Ei arva ka seda, et Mozilla või lisade kirjutajad peaks oma toodete toimivust kontrollima kõigi veebilehtedega, mis on ju ka ilmvõimatu. Siin kehtib see loogika, et sait peab ise vastama w3 kehtestatud standarditele. Ja kui ei vasta, pole ju viga mittetoimivas lisas või brauseris vaid konkreetses saidis. Kas pole nii?

sander85 kirjutas:
jälle ei mõtle sa päris põhjalikult oma arvamust läbi.. kas sa tõesti arvad, et mozillal kui mittetulundusühingul on nii palju raha, et nii võimekat test-rakendust kirjutada, mis kõik võimalused katta suudab? või kas sa tõesti arvad, et keegi viitsiks kirjutada uue laienduse, kui ta peaks selle läbi testima tuhandete teistega, olenemata, et tõenäosus, et kasutajatel sellega konflikt tekib on alla 1%?
pane ennast ikka nende vabatahtlike rolli ja mõtle, kas sa ise käiks sellise kadalipu läbi selleks, et äkki kellelegi ei tööta?


Ma ei tea kust Sa võtad, et ma ei mõtle asju läbi? Kas sellest, et mu arvamus ei lange selles küsimus Sinu omaga kokku või millestki muust?
Ma ei tea palju on või ei ole Mozillal raha. Minuarvates on juba imetlustvääriv see kui palju on vabatahtlike tööna ära tehtud. Siit järeldus - kui ma teen ka tööd vabatahtlikuna, siis näiteks teksti kirjutades ei suhtu ma asjasse nii, et kuna kirjutan tasuta, siis ma pooli tähti või lauseid ei kirjuta. Seega ei puutu raha alati asjade hästi ja korrektselt tegemisse. Küll on see otseselt seotud suhtumisega. Küsimus on ajaline ressurss ja prioriteedid. Egas raha aega ju juurde ei tee, ehkki mingi sügavalt kaheldava väärtusega aforismist "aeg on raha" võiks seda justkui järeldada.
Kui arendajad oma vilju testida ei viitsi, ei näe põhjust jne. kannatavad ju lõpp-kasutajad, kes on need vigade otsa komistavad katsejänesed. Oma isikliku kogemuse põhjal julgen küll tugeval kahelda, et FF lisade probleemide tõenäosus on väiksem kui 1%. Näiteks enne käesolevas teemas väljatoodud probleeme, esines jama Skype laiendusega. Nüüd on selle uuem versioon jällegi installidud ja siiani pole sellega tõrkeid olnud.


Üles
 Profiil  
 
PostitusPostitatud: 17. Mai 2010 13:14 
Eemal
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: 03. Dets 2006 00:57
Postitusi: 149
öhe kirjutas:
Oma isikliku kogemuse põhjal julgen küll tugeval kahelda, et FF lisade probleemide tõenäosus on väiksem kui 1%. Näiteks enne käesolevas teemas väljatoodud probleeme, esines jama Skype laiendusega. Nüüd on selle uuem versioon jällegi installidud ja siiani pole sellega tõrkeid olnud.


enamus firefoxi kasutajaid ei lisa pea kunagi ühtki laiendust.. ja kui vaadata kogu kasutajate arvu ning nende kasutajate arvu, kellel esinevad vead, siis võib järeldada, et need vead ei ole prioriteet nr 1..

mozilla on kasutajatele andnud võimaluse luua oma rakendusele lisasid ning pakkunud välja keskkonna, kus neid lisasid üles laadida.. ma ei näe, et nende kohustus on ka kontrollida, et kõik see toimib, eriti kui enamus lisasid tulevad GPL (või mõne muu sarnase) litsentsi all.. mitte keegi ei sunni sind seda kasutama ja kui see ei tööta nii nagu sa loodad, siis ei ole loojal selles suhtes mingit vastutust.. tema on loonud lisa töötama enda heaks hästi ja kui see sinu jaoks ei tööta, siis on see sinu probleem ses suhtes midagi ette võtta..

üldiselt võiks öelda, et vaba tarkvara arendamise juures kehtib väga lihtne põhimõte - kus viga näed laita, seal tule ja aita ;)

_________________
Pilt Pilt Pilt


Üles
 Profiil  
 
PostitusPostitatud: 17. Mai 2010 14:18 
Eemal

Liitunud: 13. Mai 2010 13:06
Postitusi: 11
Ei vaidle vastu, et enamus arvutikasutajaid kasutavad vaid elementaarset ja sedagi väikeses ulatuses. See räägib omakorda sellest kui visa on tavakasutaja võtma omaks mistahes uuendusi olgugi need kokkuvõttes talle kasulikud ja kergendaksid ta toimetamisi. Seda enam kui selle uuendusega peaks ilmnema mingi tõrge.
Leian, et ehkki Mozilla projektid valmivad vabatahtlike panusena, ei tohiks üldine suhtumine olla selline, et pakume enda egiidi all välja mistahes asju, mis ei pruugi toimidagi. See käib kokkuvõttes ju pakkuja enda renomee pihta. Mõnele võivad ju meeldida ka mädad õunad, aga kui pakkuja neid enda egiidi all turustab, siis tekitab talle teatud imago.

Kokkuvõttes ma mõistan vabatahtliku töö olemust ja hindan kõrgelt kõigi sellele kaasa aidanute panust, aga ma pole põhimõtteliselt nõus sellise seisukohaga, et kuna projektid on vabatahtlikud, on toodete toimivus ja probleemivabadus teisejärguline ning kasutaja oma probleem.
Nii, nagu lõpp-kasutajal on võimalik mõnd lisa kasutada või mitte kasutada, saab tegija vabatahtlikuna kehtestada tingimusi, luua kontroll-süsteeme jne. Ei ütle, et see oleks väike töö.


Üles
 Profiil  
 
PostitusPostitatud: 17. Mai 2010 16:09 
Eemal
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: 03. Dets 2006 00:57
Postitusi: 149
öhe kirjutas:
Ei vaidle vastu, et enamus arvutikasutajaid kasutavad vaid elementaarset ja sedagi väikeses ulatuses. See räägib omakorda sellest kui visa on tavakasutaja võtma omaks mistahes uuendusi olgugi need kokkuvõttes talle kasulikud ja kergendaksid ta toimetamisi. Seda enam kui selle uuendusega peaks ilmnema mingi tõrge.
Leian, et ehkki Mozilla projektid valmivad vabatahtlike panusena, ei tohiks üldine suhtumine olla selline, et pakume enda egiidi all välja mistahes asju, mis ei pruugi toimidagi. See käib kokkuvõttes ju pakkuja enda renomee pihta. Mõnele võivad ju meeldida ka mädad õunad, aga kui pakkuja neid enda egiidi all turustab, siis tekitab talle teatud imago.

Kokkuvõttes ma mõistan vabatahtliku töö olemust ja hindan kõrgelt kõigi sellele kaasa aidanute panust, aga ma pole põhimõtteliselt nõus sellise seisukohaga, et kuna projektid on vabatahtlikud, on toodete toimivus ja probleemivabadus teisejärguline ning kasutaja oma probleem.
Nii, nagu lõpp-kasutajal on võimalik mõnd lisa kasutada või mitte kasutada, saab tegija vabatahtlikuna kehtestada tingimusi, luua kontroll-süsteeme jne. Ei ütle, et see oleks väike töö.


http://www.gnu.org/licenses/gpl.html

Tsiteeri:
15. Disclaimer of Warranty.

THERE IS NO WARRANTY FOR THE PROGRAM, TO THE EXTENT PERMITTED BY APPLICABLE LAW. EXCEPT WHEN OTHERWISE STATED IN WRITING THE COPYRIGHT HOLDERS AND/OR OTHER PARTIES PROVIDE THE PROGRAM “AS IS” WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EITHER EXPRESSED OR IMPLIED, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, THE IMPLIED WARRANTIES OF MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. THE ENTIRE RISK AS TO THE QUALITY AND PERFORMANCE OF THE PROGRAM IS WITH YOU. SHOULD THE PROGRAM PROVE DEFECTIVE, YOU ASSUME THE COST OF ALL NECESSARY SERVICING, REPAIR OR CORRECTION.


nuff said..

_________________
Pilt Pilt Pilt


Üles
 Profiil  
 
PostitusPostitatud: 17. Mai 2010 23:48 
Eemal

Liitunud: 13. Mai 2010 13:06
Postitusi: 11
sander85 kirjutas:
nuff said..


Ma ei saa aru, mis Sa siinkohal öelda tahad, aga jah GNU on tore asi. Vaatamata sellele ei keela miski koostööpakkujal (n Mozilla) kehtestada omaltpoolt täpsed tehnilised tingimused, raamistik, kontrollida tehtud lisaprogrammide tööd, probleemitust jne.
Ehk, võin müüa läbisegi häid õunu ja mädasid, pannes juurde miski sildi, mis viitab mingile teisele dokumendile, mis ütleb, et klient on ise loll kui mäda õuna otsa sattus ja see talle ei meeldi. Aga võin ka enne õunte müüki võtmist kontrollida nende kvaliteeti ja vastavasust teatud standarditele, pannes selles osas mingil määral vastutust ka tarnija õlule.
Renomee küsimus. Kas see on pakkujale, kelle egiidi all neid müüakse, oluline või mitte.

Sinu jutust, Sander, saan aga aru, et kuna neid õunu ostab üldse nagunii mingi murdosa sama kaupmehe (kelle põhiartikkel on hoopis õunakastid) kundesid, siis tühja sellest õunte kvaliteedist, sest sorteerimine (kvaliteedikontroll) läheks liiga kalliks maksma - ehkki kõik eelnev on olnud ju ka n-ö higi ja vaev.


Üles
 Profiil  
 
PostitusPostitatud: 18. Mai 2010 09:20 
Eemal
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: 03. Dets 2006 00:57
Postitusi: 149
öhe kirjutas:
Sinu jutust, Sander, saan aga aru, et kuna neid õunu ostab üldse nagunii mingi murdosa sama kaupmehe (kelle põhiartikkel on hoopis õunakastid) kundesid, siis tühja sellest õunte kvaliteedist, sest sorteerimine (kvaliteedikontroll) läheks liiga kalliks maksma - ehkki kõik eelnev on olnud ju ka n-ö higi ja vaev.


minu point on see, et ei ole mõtet otsida 1000 õuna seast seda ühte mäda või ussitanut kui ülejäänud on enam-vähem korralikud.. see energia kulu ei tasu vaeva ära.. pealegi võrdle pigem mandariinidega, sest õun paistab palju paremini välja kui on jama kaup.. see tõesti pole nii lihtne kindlaks teha, eriti mingi automaattestiga, mis ei suuda kõiki liidese või kasutaja eripärasid arvestada..

mozilla poolt on tunduvalt olulisem panustada arendusele nö kastide osas, sest muul juhul on nad varsti sabas sörkijad nagu IE ja siis ei ole enam kundesi, kellele kastigi pakkuda..

ma kasutan ise korraga kümneid laiendusi ja ei ole viimase aasta jooksul täheldanud, et need mulle probleemi oleks tekitanud, millest ma üle ei saa.. aga ma olen nõus ka arendajatega suhtlema ning näitama neile kitsaskohad kätte.. vbl on probleem selles..

_________________
Pilt Pilt Pilt


Üles
 Profiil  
 
PostitusPostitatud: 18. Mai 2010 11:44 
Eemal

Liitunud: 13. Mai 2010 13:06
Postitusi: 11
sander85 kirjutas:
minu point on see, et ei ole mõtet otsida 1000 õuna seast seda ühte mäda või ussitanut kui ülejäänud on enam-vähem korralikud.. see energia kulu ei tasu vaeva ära.. pealegi võrdle pigem mandariinidega, sest õun paistab palju paremini välja kui on jama kaup.. see tõesti pole nii lihtne kindlaks teha, eriti mingi automaattestiga, mis ei suuda kõiki liidese või kasutaja eripärasid arvestada..

mozilla poolt on tunduvalt olulisem panustada arendusele nö kastide osas, sest muul juhul on nad varsti sabas sörkijad nagu IE ja siis ei ole enam kundesi, kellele kastigi pakkuda..

ma kasutan ise korraga kümneid laiendusi ja ei ole viimase aasta jooksul täheldanud, et need mulle probleemi oleks tekitanud, millest ma üle ei saa.. aga ma olen nõus ka arendajatega suhtlema ning näitama neile kitsaskohad kätte.. vbl on probleem selles..


Oleks, et ma otsiks mäda õuna, aga ma ei otsi ju! Need ise satuvad pihku ja suhu. :x Ses mõttes on Su viide mandariinile vast isegi kohasem, sest mõnd lisa installides-kasutades ma tõesti ei pruugi teada, et see ei tööta ootuspäraselt või valmistab üldse brauseri kasutamise probleeme.
Eks nende vigade esinemisega on ka nii, et mõnel ei pruugi neid üldse ette tulla kuna kasutab hästi koos toimivat setti lisadest. Teisel aga võib neid ette tulla sagedamini ja see on frustreeriv. Eriti kui ta pole IT spets ja vaimustatud nende rakenduste (või veebsaitide, mille külastamisel viga esines) vigade otsimisest, neile viitamisest ja arendamisest. Mozilla jaoks on siin oht selles, et problemaatilised lisad (mädad õunad, mandariinid) võivad mõnele tavakasutajale sedavõrd frustreerivaks osutuda, et ta läheb mõne teise tootja brauserile üle. Mis siis, et probleemi tekitanud lisa ei kirjutanud Mozilla meeskond vaid keegi kolmas osapool. Muidugi võib ka siinkohal õlgu kehitada, et mis siis. Ega võibolla polegi. Suhtumise küsimus. :|
Sellisest momendist ma kolmandate osapoolte arenduste vastavause ning kvaliteedi kontrolli olulisust rõhutades räägingi.

:idea: Üks elementaarne põhimõte, mis mulle, olemata IT spets, pähe turgatas, on see, et ükski laiendus, liides või mistahes muu kolmandate osapoolte kirjutatud vidin ei tohiks monopoliseerida lehitseja mistahes funktsiooni või toimivust (n. lehitseja akna jagamine). St. et ei tekiks sellist olukorda, kus miski varem tehtud vidin on okupeerinud mingi spetsiifilise toimingu, suhtes brauseriga, mis takistab teistel vidinatel sama toimingu/funktsiooni kasutamist.


Üles
 Profiil  
 
PostitusPostitatud: 18. Mai 2010 15:12 
Eemal
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: 03. Dets 2006 00:57
Postitusi: 149
öhe kirjutas:
:idea: Üks elementaarne põhimõte, mis mulle, olemata IT spets, pähe turgatas, on see, et ükski laiendus, liides või mistahes muu kolmandate osapoolte kirjutatud vidin ei tohiks monopoliseerida lehitseja mistahes funktsiooni või toimivust (n. lehitseja akna jagamine). St. et ei tekiks sellist olukorda, kus miski varem tehtud vidin on okupeerinud mingi spetsiifilise toimingu, suhtes brauseriga, mis takistab teistel vidinatel sama toimingu/funktsiooni kasutamist.

noh, seda ei saa päris nii võtta, sest laienduse autorile võib see olla ainus vajalik laiendus ja seega tal suva, kas mõni teine laiendus võib sama asja vajada.. laienduse autor ei pruugi seda isegi 100% kindlalt teada.. kas sa tõesti arvad, et keegi meelega arendab katkist asja.. need on lihtsalt juhused, mida on raske testida ja kindlaks teha..

mozillal pole servereidki, et binaare vanas taktis kompileerida, veel vähem on neil ressurssi, et lisasid läbi testida nii massiivselt..
ja ma ei hakka laienduste autoritest rääkimagi, hea kui nad leiavad aega, et laiendus uue firefoxi versiooniga tööle ühildada.. tahta neilt siis veel seda, et nad selle ka kõigi teiste laiendustega läbi testiks.. seda on palju..

ja pagana pärast.. firefoxi kasutavad paljud endiselt just tänu tema laiale valikule lisadest.. ükski teine brauser seda ei paku..

_________________
Pilt Pilt Pilt


Üles
 Profiil  
 
PostitusPostitatud: 18. Mai 2010 15:30 
Eemal

Liitunud: 13. Mai 2010 13:06
Postitusi: 11
sander85 kirjutas:
noh, seda ei saa päris nii võtta, sest laienduse autorile võib see olla ainus vajalik laiendus ja seega tal suva, kas mõni teine laiendus võib sama asja vajada.. laienduse autor ei pruugi seda isegi 100% kindlalt teada.. kas sa tõesti arvad, et keegi meelega arendab katkist asja.. need on lihtsalt juhused, mida on raske testida ja kindlaks teha..


Ei ma ei arva, et lisade tegijad teevad meelega katkise või mittetoimiva asja. Küll aga näib mulle, et nii mõnedki neist ei suvatse piisavalt tõsiselt süveneda oma produkti toimivusse koos teiste lisadega. Siit järeldan omakorda, et küllap seda võimaldab ka Mozilla poolne vähene lisade tegemise reguleeritus (puudulikud nõuded) ja lõdva kontroll rakenduste kvaliteedi üle.

sander85 kirjutas:
mozillal pole servereidki, et binaare vanas taktis kompileerida, veel vähem on neil ressurssi, et lisasid läbi testida nii massiivselt..
ja ma ei hakka laienduste autoritest rääkimagi, hea kui nad leiavad aega, et laiendus uue firefoxi versiooniga tööle ühildada.. tahta neilt siis veel seda, et nad selle ka kõigi teiste laiendustega läbi testiks.. seda on palju..


Nii, selle lõiguga Sa kinnitad isegi mu eelpool mainitud arvamust. Ometi, olles lugenud lisade tegijate kommentaare, paistab, et on ka neid, kes võtavad oma toodangu arendamist ning kriitilisi kommentaare väga tõsiselt ning testivad oma lisasid koos mitmete teistega "kalade" avastamiseks. Ehk nagu näha - mõned saavad ja tahavad, aga teised mitte. Viimased pakuvad siis mädaõunu ja -mandariini kompromiteerides sellega ühtlasi FireFox'i ja Mozilla't.

sander85 kirjutas:
ja pagana pärast.. firefoxi kasutavad paljud endiselt just tänu tema laiale valikule lisadest.. ükski teine brauser seda ei paku..


Justament! Seda olulisem ju on, et lisad toimiksid laitmatult, ehk nii nagu peaksid, mitte üksteist segavalt ja internetikasutamist pärssivalt. Seda olulisem on ka see Sinu poolt eelnevalt nimetatud 1%-line vea tõenäosus kui kasutajad eelistavad FF justnimelt tänu lisadele. Kas pole nii? Ja usu, reeglina tavakasutaja ei taha olla arendaja. Ta tahab oma asju teha võimalikult mugavalt ja probleemivabalt.


Üles
 Profiil  
 
PostitusPostitatud: 11. Juul 2010 23:09 
Eemal

Liitunud: 10. Juul 2010 22:41
Postitusi: 1
Mul on selline probleem, et mingist hetkest ei ava mozilla enam http algusega lehti. Leht avaneb valge lehena. Sama https algusega lehti avab.
Kas keegi oskab aidata, vast on kuskil mingi seadistus paigast ära.
Teine prauser töötab ilusti, pole probleemi.


Üles
 Profiil  
 
PostitusPostitatud: 14. Juul 2010 00:11 
Eemal
Moderaator

Liitunud: 18. Juul 2008 10:20
Postitusi: 43
Foons kirjutas:
Mul on selline probleem, et mingist hetkest ei ava mozilla enam http algusega lehti. Leht avaneb valge lehena. Sama https algusega lehti avab.
Kas keegi oskab aidata, vast on kuskil mingi seadistus paigast ära.
Teine prauser töötab ilusti, pole probleemi.


Kas oled proovinud Firefoxi avada turvalises režiimis, kus kõik lisad on ajutiselt keelatud? Lisad põhjustavad küllalt sageli veidrusi..
Seadistuste poole pealt, saaksid äkki turvalises režiimis olles sisestada aadressiks about:support, vajutada nupule kopeeri kõik ja lisada selle väljundi siia?


Viimati muutis merikes, 14. Juul 2010 00:12, muudetud 1 kord kokku.
Tähelepanematus


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 26 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

cron
POWERED_BY
phpbb.ee 3.0.7